Minulé ročníky

2023 | 1. MÍSTO

Samuel Jašík

2short.ai - vítězný projekt využívá sílu umělé inteligence

Kdo z finalistů přesvědčil porotu? Výrazně zaujal projekt 2short.ai, vyvinutý studentem UP Samuelem Jašíkem. Tento jednoduchý, avšak účinný nástroj umožňuje tvůrcům obsahu transformovat existující videa a podcasty do atraktivních krátkých klipů, čímž urychluje získávání nových odběratelů až 10x rychleji. "Je fungujúci softvérový produkt so zákazníkmi z celého sveta a veľkým potenciálom predaľší rast." 

Co o začátcích projektu prozradil Samuel? "Myšlienka 2short.ai vznikla približne v Januári 2023 počas toho ako som skúmal možnosti nových modelov AI (chatGPT). Prvá verzia aplikácie (MPV) bola hotová za necelé 2 mesiace. Dnes je 2short.ai spoľahlivý nástroj, ktorý pomáha a šetrí čas zákazníkom zcelého sveta."

Navíc byl Samuel, student informačních technologií na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, za svůj vítězný projekt oceněn i ve speciální kategorii "Podnikatel z UP". Podpora talentovaných studentů je směr, který nám dává smysl. Zapojte se i vy!

Gratulujeme!

_PH2023_036.jpg

2023 | 2. místo

Adam Šotek a Milan Šišma

FreshenUp - jednoduché objednání na služby péče o vaše tělo

Aplikace FreshenUp bude revolucí na trhu kosmetických služeb. Naším cílem je do pár let ovládnout trh beauty služeb v České republice a spojit jméno aplikace FreshenUp s beauty službami, tak jako aplikace Dáme jídlo spojila své jméno s dovozem jídla. Na druhém místě se umístila dvojice talentovaných středoškoláků ze Slovanského gymnázia, mladí podnikatelé, kteří již mají jednu soutěž úspěšně za sebou. První soutěží byla středoškolská soutěž podnikatelských záměrů na Moravské vysoké škole Olomouc, ve které zvítězili.

Na projektu pracují od podzimu roku 2022 a práce stále není u konce. K projektu je inspiroval úspěch dalších aplikací propojujících zákazníky s obchodníky pomocí online platforem. Celou dobu byl jejich oporou ekonom Ing. Richard Šmilňák a další lidé. Jsme si jisti, že o této mladé dvojici ještě mnoho uslyšíte!

_PH2023_034.jpg

2023 | 3. místo

Matěj Svoboda

SmartHomeBox - řešení, které z vaší analogové domácnosti udělá domácnost chytrou.

Talentovaný absolvent stavební průmyslovky, jesenický startupový "úlovek".

Jeho dosavadním životním projektem je vývoj SmartHomeBoxu, který přeměňuje analogové domácnosti na chytré prostřednictvím sledování a regulace spotřeby energie, ovládání světel, kamerového systému a dalších chytrých zařízení. Matějovo odhodlání a inovativní myšlenka zaujaly porotce soutěže, a tak se s radostí mohl pyšnit třetím místem ve finále soutěže Podnikavá hlava.

Projekt SmartHomeBox zazářil a vzbudil zájem investorů. Propojil Matějův zájem v 3D modelování, architektuře, vizualizacích a v současné době stále více aplikované umělé inteligenci. Matěj, který se vypracoval z grafického designéra na talentovaného podnikatele, se jistě s velkou radostí chopí příležitosti, kterou mu soutěž poskytla, a s nadšením bude pokračovat ve vývoji a rozšiřování svého inovativního projektu.

_PH2023_032g.jpg

2022

Alžběta Flaschková

Výherkyně soutěže Podnikavá hlava 2022

Online vzdělávací portál pro zdravotníky zaměřený na komunikaci s pacienty a interním komunikaci v týmu. Je to projekt, který může zvýšit úroveň českého zdravotnictví a ve výsledku tím ovlivnit kvalitu života nás všech.

Podnikavá hlava je první soutěž podnikatelských záměrů, které jste se zúčastnili? Projekt Tolg vznikl teprve několik měsíců a je to naše první soutěž, kde projekt představujeme.

Jak dlouho vám trvalo vypracovat váš projekt a kdo vám s ním pomáhal nebo vás k němu inspiroval? Velké množství podkladů jsme vypracovali už před samotným založením s.r.o., ze kterého vzešlo tzv. executive summary (shrnutí podnikatelského záměru na pár stran). Řekla bych, že šlo o desítky hodin pročítání odborných publíkací, tvorbu rešerší, rozhovorů se zdravotníky. Také jsme vycházeli z vlastní zkušenosti nebo zkušenosti přátel se zdravotním systémem v ČR. Hlavní však byly zkušeností spoluzakladatelky Jitky Novákové, která v oboru vzdělávání zdravotníků působila přes 10 let.

Výherkyně Podnikavé hlavy 2022

2021

Dominika Sokolová

Výherce soutěže Podnikavá hlava 2021

FESTADA je online aplikace, která pomáhá chovatelům ovcí, koz a skotu. Vytváří interní evidenci zvířat a chovateli tak dokáže ušetřit až 90 % času nutného pro různé administrativní úkony spojené s chovem. FESTADA zlepšuje chovatelství, zkvalitňuje šlechtitelství a zlepšuje welfare zvířat, když každé evidované zvíře má vlastní kartu zvířete včetně fotogalerie. Na základě nahraných dat aplikace vytváří statistické údaje či rodokmeny zvířat, tak aby měl chovatel vždy k dispozici jednak detailní informace o konkrétním zvířeti a rovněž dlouhodobý souhrnný přehled o celém stádu. Pro vstup do aplikace je nutný jen přístup k internetu a chytré zařízení, chovatel má v aplikaci vytvořeno vlastní uživatelské prostředí, ve kterém jsou přehledně uložena všechna data. Ke kartě konkrétního zvířete je také možný přístup skrze fotoaparát v chytrém zařízení a čip v uchu zvířete.

Aplikace FESTADA je chovateli poskytována prostřednictvím nevýhradní časově omezené licence. Cena licence odvíjí od počtu registrovaných zvířat a časového úseku na, který je licence poskytována. V budoucnu si bude moci chovatel vybrat rovněž ze 3 balíčků licencí, které budou obsahovat různé služby od nejzákladnějších až po nadstandardní.

Díky aplikaci FESTADA chovatel ušetří čas a rozvine ekonomický potenciál svého chovu, protože díky dlouhodobým údajům bude moci vyselektovat nejkvalitnější plemenice či plemeníky s nejlepším genetickým materiálem.

Dominičin projekt zaujal i časopis Forbes. Přečtěte si o její cestě, která vedla i přes Silicon Valley.

výherce PH 2021

2020

Tomáš Jelínek

Výherce soutěže Podnikavá hlava 2020

Popis projektu: Jedná se o platformu na prodej medu ze dvora. Součástí je nově navržený prodejní automat, který se od těch na trhu dostupných liší tím, že je modulární. Postupným rozšiřování tak může růst s prodejcem medu a jeho potřebami. V automatu bude možné prodávat i jiné produkty. Zároveň bude umožňovat platbu i jinými prostředky, než jsou mince. Vše bude navíc mnohem víc zaměřeno na cílovou skupinu osob, která sice prodává produkty, ale zároveň nepodniká. To je například pro získání karetního platebního terminálu od poskytovatele terminálů problém. Medomat odstraňuje nutnost včelaře a jeho rodiny být neustále připraven na to, že zazvoní zákazník a bude si chtít koupit med.

Tomáš Jelínek výherce

2019

Michal Gabčo s týmem

Člen týmu: Matúš Frick

"Dlho sme sa rozhodovali či do súťaže vstúpiť. Náš projekt znel vesmírne a nevedeli sme či sa uchytí v malej Olomouci. Vedeli sme len že to chceme skúsiť a že tomu projektu veríme. Takže ak váhate, nemáte prečo. Určite podnikavú hlavu vyskúšajte."

Michal Gabčo s týmem

2018

Jakub Navařík

Výherce soutěže Podnikavá hlava 2018

Jakub Navařík výherce

2018

Vladislava Závrská

Výherkyně soutěže Podnikavá hlava 2018 v kategorii Podnikatel v sukni

„Než jsme se do soutěže přihlásily, projekt Knihář byl pro nás hlavně zábava. Po soutěži se ale všechno změnilo. Začala tvrdá práce. Chtěly jsme dostát svému závazku a nezklamat ty, kteří v nás úplně na začátku vložili důvěru. Naplno jsme se do projektu opřely a využily kontaktů, zpětné vazby a mentoringu, které nám soutěž přinesla. Do Podnikavé hlavy by se měl přihlásit každý, kdo svému nápadu věří, byť si není jistý, co tomu řeknou ostatní. Jít s kůží na trh, to je to nejlepší, co může pro sebe a svůj projekt udělat. To, co získá, je obrovská akcelerace a taky sebedůvěra, která je pro úspěch nepostradatelná.“

Vladislava Závrská výherkyně

2017

Radek Oborný

Výherce soutěže Podnikavá hlava 2017

„Na začátku jsem přemýšlel, zda se do soutěže vůbec zapojit. Zná to asi každý – říkáte si, není to hloupost? Má můj nápad smysl? Nakonec jsem se rozhodl to zkusit. Postupně jsem během příprav začal objevovat svět podnikání a chápat, jak by vlastně takový podnikatelský záměr měl vypadat a fungovat. Samotná soutěž, která se pak konala během jednoho dne byla skvělou zkušeností a obzvláště zpětná vazba od odborníků je nedocenitelná. Pokud máte nějaký nápad, vrhněte se do toho! A když Váš nápad nebude dobrý? Taky dobře! Od odborníků se dozvíte, co je třeba udělat jinak, na co si dát pozor a jak být – nejenom v podnikání – úspěšní.“

Radek výherce

2016

Tomáš Bednář

Výherce soutěže Podnikavá hlava 2016

„Soutěž mi dala možnost konzultací s výborným mentorem, který mě pokaždé inspiruje, nebo dá brouka do hlavy, co vše by se ještě mělo udělat, nebo zjednodušit, aby byl produkt kvalitní a konkurenceschopný na trhu.“

2016.jpg

2015

Michal Šnajdar

Výherce soutěže Podnikavá hlava 2015

„Zázemí Vědeckotechnického parku, poradenství, propagace a partnerství s Univerzitou Palackého velmi přispělo k urychlení realizace mého podnikatelského záměru. I když je před námi ještě dlouhá cesta, bez této výhry bychom nebyli tam, kde jsme teď.Velkým přínosem bylo i to, že někdo nezávislý a dostatečně zkušený v podnikání mi dal zelenou. Jinak řečeno, že prostě v tobě a tvém snažení vidí potenciál. Tohle dokáže člověka namotivovat ze všeho nejvíce.“

2015.jpg

Kontakt

Vědeckotechnický park UP
Šlechtitelů 21, 783 71 Olomouc
podnikavahlava@upol.cz
+420 585 631 420
Bc. Roksolana Ilnycka
Bc. Roksolana Ilnycka
Event Manager, VTP UP
roksolana.ilnycka@upol.cz
+420 604 246 225

Generální partner

Univerzita Palackého v Olomouci

Hlavní partner

Inovační centrum Olomouckého kraje

Hlavní partner

CzechInvest

Pořadatel

VTP UP

Partneři


Mediální partneři



Podporovatelé